Kategorie

Kontakt
Stowarzyszenie Rozwoju
Wsi Świętokrzyskiej


ul. Rynek 26, 26-025 Łagów
tel./fax: (41) 307 49 38
e-mail: biuro@swietokrzyskielgd.pl
KRS nr: 0000312036
Newsletter
Kalendarium
Grudzie 2023
Pn Wt r Cz Pt Sb
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
System
Mapa Dojazdu


Aktualności

21
PaĽ

Relacja z konferencji


 

 

115 przedstawicieli lgd z 11 krajów Unii Europejskiej – Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Rumuni, Węgier, Słowacji, Słowenii - dyskutowało w dniach 20-21 września br. w Targach Kielce o doświadczeniach związanych wdrażaniem projektów służących rozwojowi obszarów wiejskich.
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Projekty współpracy, a rozwój obszarów wiejskich”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Drugiego dnia w trakcie wizyty studyjnej do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, Zespołu Pałacowego w Kurozwękach doświadczenia w realizowaniu projektów służących rozwojowi obszarów wiejskich zaprezentowali przedstawiciele świętokrzyskich lgd – Anna Łubek, Witold Kowal i Piotr Sadłocha.W ostatniej części pierwszego dnia zorganizowano warsztaty w czterech grupach, podczas których uczestnicy mogli dyskutować o zakresie wspólnych projektów współpracy. Szczególnie uczestników zainteresowała propozycja międzynarodowego projektu współpracy przygotowanego przez grupę z Hiszpanii, którego tematem przewodnim będzie dziedzictwo kulinarne. Uczestnicy konferencji przygotowalni na tą okazję opisy koncepcji swoich projektów współpracy, które dostępne są na stronie www.t-c-p.pl w zakładce Aktualności. Przygotowane prezentacje były wprowadzeniem do dyskusji, w której poza prelegentami z polskich lgd wzięli udział Peter Toth, Magdalena Mach i Agata Markuszewska z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Warszawie. Występująca kolejno Magdalena Mach z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowała zagranicznym grupom zasady wdrażania projektów współpracy obowiązujące w Polsce. W tym w szczególności sposób prowadzenia naboru wniosków przez samorządy województw, możliwe do realizacji zakresy działań, rodzaje kosztów kwalifikowalnych, czas realizacji. Po tym wystąpieniu prowadzącego konferencję Ryszard Kamiński – Prezesa Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich – poprosił osoby reprezentujące lgd z Finlandii, Portugali i Rumuni aby przedstawili jak wygląda wdrażania projektów współpracy w ich krajach. Po wprowadzeniu gości konferencji doświadczenia w realizowaniu projektów partnerskich, podnoszących jakość życia, promujących wieś jako miejsce gdzie warto mieszkać, wspierających rozwój przedsiębiorczości oraz rozwój społeczno-gospodarczy bazujący na lokalnych zasobach zaprezentowali Danuta Kucińska, Barbara Kawa, Katarzyna Jórga i Ireneusz Kamiński.
Peter Toth z ENRD Contact Point w Brukseli wprowadzając w dyskusję zaprezentował rolę Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich, jak również formy wsparcia lgd w poszukiwaniu partnerów, wskazywał na jej udział w sieciowaniu i wymianie doświadczeń zarówno na poziomie europejskim, jak również państw członkowskich. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie innowacji w podejściu leader. Szczególną uwagę poświęcił na przedstawienie cech jakie powinny być spełnione przez dobrze przygotowany projekt współpracy, jak również jak w jego ocenie powinien wyglądać cały proces związany z ich przygotowaniem, wdrożeniem i ewaluacją.
Konferencja została zorganizowana przez Dyrektora biura Stowarzyszenia – Piotr Sadłochę.

Zostań partnerem KSOW, wypełnij formularz zgłoszeniowy na www.ksow.pl.

    
    
    

Załączniki: